DSC00657
Anielka

Co powinno umieć dziecko 9-cio miesięczne?

Słuchając opinii osób trzecich na temat nieprawidłowego rozwoju mojej Anieli oraz obserwując inne dzieci w jej wieku, postanowiłam zacząć ją dokładnie obserwować mając w głowie pytanie Czy z moim dzieckiem jest wszystko jak należy?


Aniela urodziła się z lekkim niedotlenieniem i otrzymałam 6 pkt Apgar na 10 możliwych, lekarze mówili że może ale nie musi mieć problemy z rozwojem. Nic się całe szczęście złego nie działo i nie dzieje ale znawcy tematu mogą już w takim okresie życia dostrzec pewne niedociągnięcia i faktycznie tak się dzieje, co mnie jako matkę bardzo frustruje, bo przecież wszystko się może jeszcze zmienić więc o co chodzi ale tak jak napisałam wyżej postanowiłam przyjrzeć się sprawie bliżej.

Aniela uwielbia upuszczać zabawki, przekłada je z jednej ręki do drugiej, bez problemu chwyta tzw. pęsetowo czyli palcem wskazującym i kciukiem. Leży na brzuchu, turla się ale nie raczkuje, można stwierdzić, że pełza ale do tyłu. Zaczyna próbować stać, oczywiście ja ją podtrzymuję ale, co raz bardziej jej się podoba podciąganie trzymając się fotela lub szczebelek łóżeczka.. Siedzi, potrafi się podnieść z pozycji leżącej do siedzącej. Z takich umiejętności poznawczych, to wie jakie środki użyć aby zrealizować swój cel. Jej najlepsza zabawa to nakładanie pieluchy tetrowej na głowę w ten sposób bawimy się w chowanego. Zabawa, która ją rozśmiesza najbardziej, to idzie raczek nieboraczek. Cały czas gaworzy oj buzia jej się nie zamyka :-)  Stan uzębienia zerowy.

Nie wiem czy mam się jakoś szczególnie zamartwiać, zwłaszcza tym, że nie raczkuje. Czy z nią ćwiczę? Owszem ale cóż zrobić jak ona po prostu nie chcę.

Czekam na wasze komentarze, co wy o tym sądzicie, jak wygląda rozwój waszych maluszków. Co umieją Wasze dzieci, nie koniecznie mające 9 miesięcy?