Image of pink piggy bank on human palms
Lifestyle, Uncategorized

Becikowe

Ostatnio na topie jest 500+, nie odniosę się do tego programu, chociaż bardzo mnie korci, gdyż mając jedno dziecko i żyjąc normalnie, nie przyszło mi z niego skorzystać. Nie należy jednak zapominać o tzw. ,,becikowym”.

Oficjalnie nazywa się to jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka. Zdecydowanie becikowe, jak dla mnie lepiej brzmi. Jest to wsparcie od naszego kochanego państwa. Skoro jest, to czemu z niego nie skorzystać. Oczywiście są wymogi. Dla tych którzy je spełniają, radzę nie odkładać sprawy na później. Wniosek należy złożyć przed ukończeniem przez dziecko roku, ja oczywiście zrobiłam to na dzień przed. Nie ma się czym chwalić ale taka właśnie jestem, czekam sama nie wiem na co i liczę że będzie bez problemów. Od urodzenia Anieli z każdy miesiącem mówiłam sobie ,,w następnym miesiącu” i kiedy doszło już do tego, że w kolejnym będzie już za późno zainteresowałam się tematem.

Poszłam z Anielą do urzędu i przy złożeniu wniosku usłyszałam, że trzeba wpisać jeszcze dziecko na które się bierze becikowe, ja na to, że przecież jest, no nie ma są tylko trzy osoby, a to trzeba całą rodzinę wpisać – usłyszałam. Chwila zastanowienia się z mojej strony o co chodzi, chyba wiem ile mam dzieci. W końcu pani mówi, że jeśli to na to dziecko, to przecież becikowe jest do roku. No cóż, faktycznie Aniela, troszkę duża jak na swój wiek ale bez przesady. W końcu udało mi się przekonać panią urzędniczkę, że wszystko jest ok :-)

Jednak zapomniałam, że w urzędach łatwo, szybko i przyjemnie nie jest. Okazało się, że są same komplikację, zaczęło się zbieranie dokumentów i udowadnianie, że pomimo wielu dodatkowych zajęć nie jest się krezusem i nie chcemy naciągnąć państwa. Troszkę się przy tym nadenerwowałam ale wniosek złożyłam w najpóźniejszym terminie jaki jest możliwy. Pozostało czekanie na decyzję.

Naprawdę każdemu radzę zainteresować się kwestią becikowego zdecydowanie wcześniej niż ja. Dowiedzieć się gdzie należy złoży wniosek,  jak go wypełnić, jakie dokumenty dołączyć i  przede wszystkim jakie są warunki uzyskania